July 1, 2020

Ben çocukken bir oyun vardı. Karşılıklı 2 sıra olunur, her taraftan bir kişi karşıdaki sıradan birinin önüne gider ve tatlı bir jestle onu dansa davet ederdi. Kabul edenler çift olarak ayrılır ve reddedilme durumunda bir partner bulana kadar sırayla gidip sorulurdu. Oyunun sonu son derece anti-climactic bir şekilde, aradan tren geçecek mesafede, ikili slow dans edilerek biterdi. Hafızam beni yanıl...

January 27, 2020

Yaklaşık 6-7 senedir pratik yaptığım yoga stüdyosu, Yoga at the Raven kapılarını bugün kapatıyor. Bu daha önce de yaşadığım bir şey lakin, buruk bir his.

Son günlerde derslere gidemedim. Bu sabah oturup bu yazıyı yazdım.

Yoga at the Raven, bir spa’nın içerisinde yer alan, bağımsız bir stüdyo ve tam anlamıyla nev-i şahsına münhasır bu mekan tam 9 yıldır mahallemizde oldukça heterojen bir yoga komünit...

September 11, 2018

“I close my eyes only for a moment and the moment’s gone

All my dreams pass before my eyes a curiosity...

Dust in the wind

All we are is dust in the wind.”

Kansas’ın şarkısı benim kelimelerimden çok daha net anlatıyor sanki durumu. Burning Man’i kelimelerle anlatma çabasının eksik olduğunun farkında olarak girişiyorum yazıya.

İlk kez, 1990’ların ikinci yarısında duydum, Nevada’da Black Rock çölünde par...

April 2, 2018

Geçenlerde arkadaşım sordu, "Özgecan sen bu ara ne üzerine çalışıyorsun? Benimle de paylaşsana" diye...

Bilgisayarın başına oturup, bir çırpıda yazıverdim.. Şimdilik, aşağıda okuyacağın kadarını seninle de paylaşmaya karar verdim.

Tarih ve yerini yakında açıklayacağım 2018 yaz dönemi çalışmalarında odaklandığım konular ve yaklaşımların bir özeti niyetine... 

İlgili çeken şeyler olursa...

February 12, 2018

Bu mektubu sadece sevgili Bora Ercan'ın okuyacağını düşünerek, kendisine yoganın bu kadim metnini Türkçe'ye kazandırdığı için teşekkür manasında yazdım. Bora Hoca Hariom Yoga blogunda paylaşmak istediğini söylediğinde ben de buraya ekleme cesareti buldum.

Kitabı edinip okumanızı sevgiyle öneririm.

Ocak 2018

O.

**********

Sevgili Bora Hoca,

Öncelikle bu metni çevirdiğin sonra imzalayıp buralara kadar g...

October 22, 2017

Ocak 2013

Çin takvimine göre Yılan yılına girmek üzereyiz...

31 yaşıma girmeme 3 hafta, 5 aylık Los Angeles macerası ve çeşitli eğitimlerden sonra bir kez daha Türkiye’ye dönmeme iki gün var.

Pazar sabahı Fiko’cum ile Melissa ve Omar’la kahvaltı masasındayız... Gülüşüyoruz, deli miyim ona karar vermeye çalışıyoruz..

Bir kaç saat sonra Venice’deki o zamanki yoga evim, kendimi çok güvende hissettiğim, E...

May 1, 2017

“...Our mother earth, where we raise our children, harvest our food and build our homes and lay our loved ones to rest... Thank you, thank you Mother Earth!”

Malibu’nun denize nazır evlerinin ilerisinde Pasifik Okyanusu’nu kıyısında bir tepe düşünün. Burası Humaliwu adıyla bin yıllar evvel kurulmuş bir yerleşim, hatta Malibu ismi de bu kelimeden türemiş. Chumash ve Gabrelino-Tongva halkları Manş de...

April 19, 2017

Arkadaşım Miriam beni hep değişik şeyler yapmaya teşvik eder. İlk kez hamak yogasını da birlikte denedik, Griffith Park’ta hiking’e de beni o götürdü. En kenar mahallede merak ettiğim stüdyoya bile üşenmez, gelir.

Son dönemde evden pek çıkmadığımı, hayata karışmak yerine kendi küçük kabımda durduğumu, yok referandum, yok  burada çalışma izni diye daraldığımı fark edince geçen hafta beni chi gong ho...

February 15, 2017