top of page
Gingerbread Cookie Recipes Food Instagra

HAREKETLİ MERKEZ* / MOVING CENTER* 

4 Hafta çevrimiçi dans, yoga ve somatik hareket atölye çalışması 

 23, 30 OCAK ve 6, 13 ŞUBAT 2021

CUMARTESİ sabahları TÜRKİYE SAATİ İLE 

11.00-13.00 arasında gerçekleşecektir. 

1.TOPRAK: TEMELLERİ KEŞİF/YAVAŞLA! 

Evrenin ve bedenin temel prensipleri, kas ve fasya dokusu ilişkisi, derin dokuları keşif, somatik tavır ile yer hareketleri

2. SU GİBİ YUMUŞAK, SU GİBİ GÜÇLÜ 

Flow teorisi, form & fonksiyon araştırması, daireler, spiraller, çizgiler, enerjinin akış yönlerini tanıma

3. ATEŞ: İÇSEL ATEŞİ DENGELEMEK 

Dönüşüm, döngüler, burgular, ritmik ve yaratıcı hareket

4. HAVA/BOŞLUK: NEŞELİ BEDEN 

Nefes, sinir sistemi, hareket ilişkisi, ritüel ve şifa amaçlı uygulanan dünya danslarından örnekler, dans psikolojisinin (sistemik hareket ve özgür hareketin yarattığı farklılıklar) çalışma alanına giriş.

 

Bedenimizle ve çevremizdeki canlılarla sağlıklı, keyifli ilişkiler kurabilmemiz, yaratıcılığımızı serbest bırakabilmemiz, kendimizle olan hareketli ilişkimizi, iç alan ve ritmimizi keşfetmekten geçiyor. Çalışmalarından çok etkilendiğim, Gabrielle Roth* (5 Rhythms metodunun yaratıcısı)' a göre her birimiz hareketli birer merkeziz. 

Birbirini takip eden haftalarda, bedenlerimizle bağ kurarken yoga, dans, nefes egzersizleri, somatik hareket uygulamaları ve hem bedenin hem de doğanın temel yapı taşları olan elementlerden yararlanacağız.


İçsel keşfin yolu olarak hareketi merkeze aldığımız süreçte her hafta Zoom platformu üzerinden, canlı olarak 2 saat bir araya geleceğiz. 

Buluşmalara canlı katılım sağlayamayanlar için kayıtlı videoları sizlerle paylaşacağım. Ayrıca kendi zamanınızda pratik etmeniz için paylaşacağım videolar ile pratiğinizi derinleştirme imkanınız olacak. 

 

Çalışmalar her seviyeye uygun olarak tasarlandı. Dans veya yoga geçmişi gerektirmiyor. Ancak fiziksel bir hassasiyet ile çalışıyorsanız, lütfen bildirin ve birlikte opsiyonlar geliştirelim. 

Buluşmalarımıza birlikte dans ederek başlayacağız. Kısa bir sunum ile temamızı inceledikten sonra keşifler yapacağız. Güneşe selam gibi yapısal sistemler ile ve somatik tavırla hareketi deneyimleyeceğiz. Ters duruşlar, kombinasyon pozlar öğretmeyeceğim. Kök kaslar, derin kaslar ve dokuların sağlıklı hareketine odaklanacağız. Birlikte yavaşlamaya hazır olun. 

Dengeli bir deneyim için çalışmanın tamamına katılmanızı rica ediyorum. Canlı buluşmaya katılamıyorsanız size ileteceğimiz kayıt ile seansı kendi zamanınızda uygulayabilirsiniz. 

FİZİKSEL OLARAK AYNI MEKANDA OLMADIĞIMIZ İÇİN KAMERALARINIZIN AÇIK OLMASINI SİZLERİ GÜVENLE YÖNLENDİREBİLMEK ADINA ÖNERİYORUM. ÇEMBERDEKİ HERKES İÇİN GÜVENLİ BİR KEŞİF ORTAMI OLUŞTURABİLMEK VE KATILIMCILARIN ÖZEL ALANINA SAYGI GÖSTERMEK ADINA LÜTFEN KAYITLARI BAŞKA KİŞİLERLE PAYLAŞMAYIN. 

HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN hello@ozgecantapa.com 'a email atabilirsiniz. 

 

KATILIM ÜCRETİ / İPTAL POLİTİKASI 

4 haftalık atölye için değişken tarife yöntemi uygulayacağım. Bütçenize uyan miktarda katılım sağlamak için lütfen e-mail ile iletişime geçin. 


Bir üniversite öğrencisine tam burs (ücretsiz katılım) imkanı sunacağım.

BURS İMKANINDAN YARARLANACAK KİŞİDEN TÜM BULUŞMALARA CANLI KATILIM BEKLİYORUM. Lütfen email ile neden bu çalışmaya katılmak istediğinizi bir paragrafla bildirin. 

 

Eğitim minimum 8 kişi ile açılacaktır. Kaydınızı kesinleştirmek için çalışmadan 5 gün önce ödeme dekontunu yollamanızı rica ediyorum. Çalışmanın başlangıcından 3 gün öncesine kadar olan iptallerde tam ücret geri ödenir. Kurs başladıktan sonra ücret iadesi yapılmayacaktır. 

 

Hareketli Merkez*  önceki dönem katılımcılarından yorumlar:

“Bedenimin ihtiyacı esnemek, durmak, açılmak, yaptıkça hatırlıyor, bunu keşfetmek çok keyifli... En keyiflisi temasta olmak, birlikte hareket etmek…” 

Güneş

 

“20 yıldır dans ettiğim için bedenimi tanıdığımı sanıyordum. Sadece nasıl hareket ettiğini biliyormuşum. Onu bir yol arkadaşı olarak bugüne kadar hiç görmemişim. Bu dünyayı deneyimlemek için ne büyük bir hazineye sahip olduğuma daha fazla idrak ettim. Bana bu farkındalığı kazandırdığın için çok teşekkür ederim.”

Ceyda

 

“Günlük yoga pratiğim olduğu için pek fark etmiyordum ama aslında bedenimin başka türlü bir hareket ihtiyacı varmış. Hareketin beden üzerinde ciddi bir arındırma etkisi varmış. Uzun zamandır kendim için yapmış olduğum en iyi şeydi bu çalışmaya katılmak.”

Gizem

 

 

‘4 haftalık atölye için gönülden teşekkür ederim.Buluşmalarda konuştuğumuz konular hala kafamda dönüyor. Dans pratiğini başka disiplinlerle birleştirip, benim gibi amatör kişilere bu kadar basit ve akılda kalıcı şekilde aktarman beni büyülüyor. Seninle tanıştığım ve ilham verici yaklaşımından bir şeyler yakalayabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.’

Gökçe

bottom of page